Kilka słów o wyborze naszej szkoły.
Konfucjusz mówił: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia w życiu”. Niech ta maksyma towarzyszy Twoim działaniom na drodze dokonania satysfakcjonujących wyborów edukacyjnych!
Wybierając szkołę nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być wyłącznie Twój wybór,
a nie np. Twoich rodziców. Oczywiście porozmawiaj z nimi o swoich planach, ale najlepsze dla Ciebie będzie, jeśli decyzję podejmujesz sam. To nie rodzice będą się za Ciebie uczyć w danej szkole.
Jeśli chcesz być w ruchu, lubisz zmiany, zastanów się nad wyborem naszej szkoły branżowej, gdzie będziesz miał różnorodne przedmioty, w tym zawodowe i oczywiście zajęcia praktyczne.
Nauka w Rzemieślniczej Szkole Branżowej I Stopnia trwa 3 lata. W jej trakcie będziesz uczył się przedmiotów zawodowych, przedmiotów ogólnokształcących oraz odbywał praktyki zawodowe u pracodawców, zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Wągrowcu. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji uzyskasz dyplom potwierdzający Twoje kwalifikacje zawodowe. Będziesz, więc wykwalifikowanym kucharzem, fryzjerem, cukiernikiem, sprzedawcą, elektrykiem, itd. Uzyskasz wykształcenie zawodowe branżowe. Jednak możliwość dalszej nauki się nie kończy. Możesz ją kontynuować w szkole branżowej II stopnia, gdzie nauka trwa kolejne 2 lata i tam zdawać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym samym zawodzie, uzyskując tytuł technika, np. technik usług fryzjerskich.
Jeśli jednak zdecydujesz się na pracę zawodową, to nadal masz możliwości edukacyjne, ale w systemie zaocznym. Możesz podjąć naukę w liceum dla dorosłych, by podwyższyć swój poziom wykształcenia na średnie oraz mieć możliwość zdania matury. Uzyskasz świadectwo dojrzałości – masz drogę otwartą na studia.
Jeżeli jesteś uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów z niepełnosprawnością:
możesz także rozważać wybór Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I Stopnia.
W naszej szkole dbamy o wszechstronny rozwój młodzieży. W nauce stawiamy na współpracę, nie na rywalizację. Widok osoby niepełnosprawnej nie budzi zdziwienia ani obaw. Osoby niepełnosprawne uczą się normalnie funkcjonować wśród ludzi, korzystają z tych dóbr, z których wszyscy mogą korzystać. Integracja odbywa się nie tylko na lekcjach, ale także podczas planowanych wycieczek.
Indywidualny Program Terapeutyczny jest dostosowany do potrzeb ucznia i jego możliwości.
Pedagog i psycholog szkolny koordynują przebieg nauki.
W publikacji, do której podany jest poniżej link znajdziesz kolejną porcję informacji na temat wyboru zawodu, aby jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wiedzę w tym temacie i tym samym ułatwić sobie podjęcie decyzji o wyborze szkoły.
https://zrp.pl/wp-content/uploads/2021/01/OSTATECZNA_Rzemioslo_29-12.pdf
Drogi Uczniu, życzę Ci wytrwałości w poszukiwaniu swojej drogi.
Pedagog szkolny